Skip to content ↓

We have an amazing roll call of sporting stars who perform at national, regional or county level in sports such as athletics, badminton, cricket, hockey, netball, show jumping, rowing, swimming and tennis.

Individual achievements

Colours recognise a student's commitment to a sport throughout their time at school, along with good leadership skills, teamwork and a high level of dedication.

Individual achievements
 

Year 7 

Izzy Jansen-Bhatti Roller Hockey England
Abbey Holdstock Tang Soo Do/Cricket International/County
Rylan Echberg Karting National
Sophia Demetriou-Foale Taekwondo/Cricket National/County
Daisy Whooley Tennis/Cross Country National/County
Sophie Roberts Archery National
Sam Shoja Football Ipswich Elites
Samuel Parker Football U12 Academy
James Barter Rugby County
Noah Jassies Rugby County
Frederic Kastner Athletics County
Molly Challis Cricket  County

Year 8 

Chris Kwok Taekwondo England
Isaac Morris Athletics/Cross Country National
Florence Barnett Cycling National
Daniel Olufemi Football ISFA U13 Regional/National
Freddie Phillips Football ISFA U13 Regional/National
Alexandra Caley Showjumping National
Paolo Bruni Football Cambridge United RDC
Jacob Preston Cross Country Regional
Holly Smith Hockey JAC
Nandana Ramkumar Badminton County
Alex Ng Hockey County
Caitlin Wade Netball County
Izzy Weston Hockey County
Sirisha Gorantla Cricket  County
Oliver Norfolk Hockey County

Year 9 

Asha Bharadwa Korfball

England U15

Ciara Keegan Swimming County
Jessica Bainton Netball County
Monica Marino Netball County
Annabel Norfolk Netball County
Isobel Harrop Netball County
Rive Green Netball County

Year 10

Daisy Bathe Eventing International
Bethany Barnett Road Cycling International
Anna Graves Tae Kwon Do National
Charlotte Wilson Hockey County
Lily Richards Hockey County
Isabelle Thomson Netball County
Poppy Challis Cricket/Hockey County
Kira D'Arcy Football Cambridge United Academy

Year 11 

Daisy Proctor Horse Riding Team GB U16
Zara Keegan Swimming National
Madaleine Frear Netball Mavericks Development Squad
Liberty Wright Rowing Regional
Ruby Spencer Badminton County
Sally Phelps Cricket County
Emma Robert Cricket County

6th Form

Emma Steele Netball Mavericks Development Squad
Ben Tomlinson Rowing National
Charlotte Lane Sailing National
Orla Thompson Horse Riding National
Charlie Sam Water Polo National
Olivia Boyle Rowing National
Almudena Visser Velez Swimming National
Francesca Topel Cross Country/Dance  National/County
Lucy Pepper Golf County
Kushaal Krishnakumar Cricket County

 

Team players

 

We're very proud of the sporting achievements of everyone who represents the school because we know how much hard work and training they've put in to get there. These are just a few of their successes. 

Team successes 2017/18
 

Year 7

  • U12 Boys County Cricket Champions
  • U12 Girls County Cricket Champions
  • U12 Boys and Girls Hockey County Competitors
  • U12 Girls Bedfordia XC 2nd Place

Year 8

  • U13 Lady Taverners Cricket Indoor County Champions
  • U13 County Cricket Runners Up
  • U13 Hockey County Competiors
  • U13 Girls Bedfordia XC 2nd Place

Year 9

  • U14 County Netball Champions and Regional Competitors
  • U14 Cricket County Champions
  • U14 Hockey County Competitors

Year 10

  • U15 Lady Taverners Cricket Indoor County Runners Up
  • U16 Hockey County Competitors

Year 11/Senior

  • U16 County Netball Runners Up and Regional Competitors
  • U18 County Hockey Competitors
  • U18 County Netball Competitors

All

  • Overall U11, U12 and U13 1st Place Team - National Schools Equestrian Association show jumping qualifier
Team successes 2016/17 

Year 7

  • U12 3rd Place at County Hockey
  • U12 A&B Undefeated Netball Season
  • U12 Cricket County qualifiers 

Year 8

  • U13 Cricket County qualifiers 
  • U13 Aegon Team Undefeated and through to Regionals 


Year 9

  • U14 County Hockey Runners Up and Regional Competitors
  • U14 County Netball 3rd Place  
  • U14 Cricket County qualifiers 


Year 10

  • U15 Lady Taverners Cricket Indoor County Runners-Up


Year 11/Senior 

  • U16 County Netball Champions and Regional Competitors
  • U18 County Hockey Competitors 
  • Seniors Undefeated Netball Season

ALL

  • U12 & U13 Bedfordia XC 3rd Place 
  • National Schools Equestrian Association show jumping qualifier
     
Team successes 2015/16 

Year 7

  • U12 Regional Cross Country Competitors 

  • U12 County Cricket qualifiers

Year 8

  • U13 Lady Taverners Cricket Indoor County Runners Up

  • U13 National Cross Country Competitors

  • U13 County Hockey Competitors

Year 9

  • U114 County Netball Runners Up and Regional Competitors

  • District Cross Country Competitors

Year 10

  • U15 Lady Taverners Cricket Indoor County Competitors

  • U15 Regional Cross Country Competitors

Year 11/Senior

  • U16 County Netball Runners Up and Regional Competitors (3rd in group)

  • U18 County Hockey Competitors

  • U16 Hockey Undefeated Season

  • 1st & 2nds Netball Undefeated Season